THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Když jsme se s kolegou Immortalem rozhodli navštívit obnovenou premiéru „Královského rozměru“, ještě jsme netušili, že nás ten večer čeká nejen závdavek v podobě několika plnotučných a večeře v jedné nejmenované hospůdce, ale taktéž koňská dávka hudby od tří sebejistých, vyhraných a instrumentálně nabušených skupin. Vězte, že pokud vám názvy zúčastněných spolků nic neříkají, je nejvyšší čas s tím něco udělat.
Výběrový klíč bych jednoduchý. Každá z předkapel má totiž ve svých řadách zároveň i jednoho současného člena KING SIZE, čili se zabily dvě mouchy jednou ranou, nic nemohlo s ničím kolidovat, všichni museli mít čas. O pořadí se losovalo a úvod tak obstaral pražský CHAMELEON. Tahle tříčlenná partička je na scéně už poměrně etablovaná, ve svém středu hýčká zpívajícího kytaristu Michala Pelanta, kterému záda jistí protřelý bubeník Jakub Homola společně s baskytaristou Lukášem Miarkou. Civilní kapela, která všechno potřebné sděluje prostřednictvím nejzákladnějšího rockového obsazení a minidisku sice nedostala tomu odpovídající zvukové balení (obecně pro celý večer platilo, že zvuk nebyl příliš světoborný), ale přesto z jejich projevu čišela jak moderní rocková dravost, když přitlačili na pilu s vypjatým Michalovým „pražským“ frázováním, tak i klidnější a uvolněná pohoda. Škoda jen, že jsme začátek jejich vystoupení mylně považovali za zvukovou zkoušku a do sálu se dostavili až na poslední tři skladby. Každopádně na očekávaný přírůstek do rodiny v podobě stříbrného kotoučku je možno se těšit.
Intro s opakujícím se motivem, nástup skokem na odposlechy, ostré výrazy ve tvářích - tak začínají MINDWAY. Pokud snad pamatujete nymburskou odpověď na RAGE AGAINST THE MACHINE, tedy jednu dobu ve velkém koncertním laufu hrající T.H.C. (či THE HUMAN CELL), pak v podobě „Cesty mysli“ se k nám dostává její regulérní pokračování. V sestavě krom obligátního řvouna Maksimiga (který si teď ale říká MX´Mike) najdeme ještě basáka Wojttecha (angažmá u ex-CHINASKY Petra Rajcherta alias „vedoucího“ kapely PTÁCI JARABÁCI ze seriálu „Místo nahoře“ již definitivně odvál čas?), na čtveřici je doplnili kytarista Peter s bubeníkem Hachem a společně pokračují v odkazu moderního HC s názorem. Jsou skutečně natřískaní energií, vystoupení má spád i gradaci, frontman Maksi Miloš lítá jako utržený ze řetězu, nebojí se mezi lidi, nebojí se hecovat. Pokud lze na jejich vystoupení něco vytknout, jsou to naučené a odkoukané pózy, které v našich podmínkách působí přece jenom maličko směšně. Ale možná je to pouze můj názor, kapela má zájem prorazit venku a lidi drsné pózy milují, takže co? Hráčsky i křikem (je vidět, že i řvaní je o práci s hlasem) nebylo co řešit, neb smršť nezastavíš.
Nastává ale čas pro hlavní hvězdu večera. Oslavenci KING SIZE jsou zpátky po pěti letech a už z pouhého pohledu na hlavního guru, performátora a klávesistu Milana Steigerwalda je evidentní, jak moc si to užívá. Nejdřív básnička do zvukovky, pak pokřikování na zvukaře při pouštěném intru. Ale to tu již máme celou kapelu v plné síle. Zvuk se o malinko zlepšil, minimálně tedy je lépe slyšet zpěv, ale možná za to může spíše dynamit v hrdle Pavly Forstové (nově řečené Forest). Skutečně, ta to dokáže ve zhasnutém sále pořádně ROZSVÍTIT! Hrají se především novinky, tedy upravené skladby z prvotiny „Happy Sapiens“, v nových aranžích, tak jak nedávno vyšly na comebackovém CD (namátkou třeba „Happy Sapiens“, „Chci to“, „Poslední Mohykán z města“, „Svatý Valentýn“, ale nechybí ani zástupce „Romea a Julie“. Podladěný, pochopitelně. Rytmika snů - Roman Lomtadze (bicí), Richard Schleufler (basa) - nedá vydechnout; tvrdý kytarový dvojzápřah - Jakub Homola, Peter Boška (ano, to jsou ti dva z předchozích kapel) - svírá a mučí. Mistr Steigerwald, jako muž mnoha tváří, převleků a historek, srší vtipem a do toho ta úžasná Pavla. Těžko uvěřit, že když dojde na křest nového nosiče, zazní už jen nepatrný zpívaný časový úsek a pak závěrečný jam 7/8 (kdo tipuje, že je hráno v sedmi osminovém taktu, vyhrává cenu pro hudebního teoretika).
Je konec, je ticho, jen uši zaléhají, umělci balí, popíjejí s povolnými fanynkami a my se společně s tou zhruba stopadesátkou dalších návštěvníků rozcházíme do zmoklé Prahy. Nebyl to marný večer.
Fota ilustrační ze stránek kapel:
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.